Psalm 100 – Juig al wat leef, juig voor die Heer!

Psalm 100 is seker een van die bekendste lofpsalms wat steeds gesing word in ons kerke.  Die titel van die Psalm is nie verniet nie: “’n Psalm.  Vir lofprysing.” (2014 vertaling) en “’n Dankpsalm” (1983 vertaling).  Albei titels is verantwoorde vertalings van die oorspronklike, omdat die woord tôdâ vir baie betekenisse gebruik kan word: lofprysing, danklied, verklaring, en selfs vir belydenis (vgl. bv. Jos. 7:19; Esra 10:11).

Dit is ’n kort Psalm en daarom wil ek net drie perspektiewe uitlig: 1) Hoe God geteken word, en 2) Wie Hom moet loof, en 3) Hoe ons Hom moet prys/dank.

1. Die Here is God

Jahwe (Here) word as God geteken en alle mense op aarde opgeroep om Jahwe as God te erken.  Hy moet gedien word met blydskap; Hy moet erken word as God; Hy moet geprys word, omdat Hy goed is vir ewig en deur die geslagte.

2. Die ganse aarde moet hom prys

Let op dat dié lofpsalm vir die hele aarde bedoel is: “Juig die Here toe, o ganse aarde.” (2014 vertaling).  Dit beteken dat hier ’n universele oproep is aan almal wat leef en beef op die aarde om die Here met blydskap en vreugde te dien.  Meer nog, hulle almal word geteken as begunstigdes van God se versorgende hand, want hulle almal is sy kleinvee wat Hy laat wei.

Uiteraard gee almal nie hieraan gehoor nie, en gaan hulle nie almal deur die poorte van die tempel in met dankliedere en lofsange nie, maar die feit dat hulle in God hulle oorsprong het, dat Hy vir hulle sorg, word nie daarmee verminder nie.

Met sewe opdragte word dié dinamiese karakter van hierdie lof uitgedruk: juig, dien, gaan (kom), erken, gaan, dank, prys.  Die Here moet met blydskap gedien word.

3. Erken God se goedheid en troue liefde

Die inhoud van ons lof aan God word gekoppel aan die erkenning dat Hy God is, dat Hy ons gemaak het, dat ons aan Hom behoort, dat Hy ons soos ’n kudde kleinvee versorg, dat sy goedheid en troue liefde van geslag tot geslag duur, vir ewig.

Dit is waarom die styl van ons lof geteken word as een van blydskap en vreugde.  In die tempel moet sy poorte met lofprysing binnegegaan word, sy voorhowe met ’n loflied.  Hy moet geloof word.  Sy Naam moet geprys word.

Die boodskap van die Psalm

Psalm 100 maak ’n paar regtig belangrike punte.  Die eerste is: Jahwe is God, en niemand meer.  Die tweede is: Alle mense moet Hom loof.  En dit is baie belangrik: wanneer ons in die kerk hierdie lied sing, het dit betekenis vir die hele mensdom.  Ons moet hulle die hele tyd in gedagte hou as ons dié lied uit volle bors sing.

As jy dus weer sing: “Juig almal tot Gods lof en eer, kom dien met blydskap God die Heer.” (of soos dit vroeër was: “Juig al wat leef, juig voor die Heer, dien God met blydskap gee Hom eer!”), dan dui dit nie net op dié wat langs jou in die kerkbanke sit of staan nie.  Jy sluit elke mens op aarde in by jou loflied!

Daarom sing ek ook vandag: “Juig al wat leef, juig voor die Heer, dien God met blydskap, gee Hom eerKom nader voor Sy aangesig en prys Hom met ’n lofgedig!

Psalms


Chris van Wyk

Ek is gemeenteleraar by Somerstrand gemeente, Port Elizabeth. My passie in die lewe is om God bo alles te dien en gelowiges in geloofsvorming te begelei. I am pastor at Summerstrand congregation, Port Elizabeth. My passion in life is to serve God above all and to lead believers in faith formation.

Comments (2)

  • Naand se Dominee,

    ek is orrelis van ‘n gemeente in Kaapstad wat besig is om met ‘n ander een saam te smelt. Dit gaan gepaard met bietjie struweling, wat seker natuurlik is. Ek het gewonder hoekom psalm 133 so onbekend is? Amper as of hy nooit gesing was nie. Dalk kan jy bietjie lig daarop skyn

Maak 'n opmerking

%d bloggers like this: