Bybelskool

Chris van Wyk

Ek is gemeenteleraar by Somerstrand gemeente, Port Elizabeth. My passie in die lewe is om God bo alles te dien en gelowiges in geloofsvorming te begelei. I am pastor at Summerstrand congregation, Port Elizabeth. My passion in life is to serve God above all and to lead believers in faith formation.

Comments (3)

 • Avatar

  chrisvanwyk

  |

  Interessante blik op die verborge God (Stephen Paulsen) – 'n mens sien dit alreeds in Genesis dat God se sigbare teenwoordigheid in die Skepping, die tuin, by (letterlik “voor”) Abraham algaande verborge raak totdat Josef God net in drome ervaar. Dit maak Hom nie minder werklik nie, maar meer verborge. En die NT verhaal is dieselfde – van die sigbare vleeswording van Jesus na die verborge inwoning van die Gees in elke gelowige. Tog bly God steeds soewerein, en kan selfs in die intieme inwoning in ons, Homself verborge hou om sy doel met ons te bereik.

  Reply

 • Avatar

  chrisvanwyk

  |

  Een van die redes vir God se afwesigheid is dat sekere dinge nie daarsonder sou kon gebeur nie. Ek dink bv. aan die verhaal van Hanna, die kinderlose vrou van Elkana. Dit is IN die worsteling wat sy het met 'n afwesige God, wat nie vir haar aanvanklik kinders gee nie, dat 'n hele paar karakters ingetrek word in God se verhaal met Israel:
  * Eli, wat dink dat sy mal is, en kort voor lank iets van God se nuwe weg sou agterkom;
  * Elkana wat wonder hoekom sy nie tevrede is net met hom alleen nie, d.w.s. sonder kinders nie, en met die geboorte in die wonder van God se voorsiening kan deel;
  * Samuel, wat as hy gebore word vir haar, DIE man van God in Israel word, wat beide die profeteskool as die monargie instel onder God se leiding.
  Sou dit in elk geval gebeur het, selfs sonder God se afwesigheid – ek dink nie so nie.

  Reply

 • Avatar

  chrisvanwyk

  |

  Vannaand het ek weer in ons gemeentesel iets ervaar van die wonder van gebedsverhoring. Ons het vir 'n spesifieke probleem gebid wat een ons sellede gehad het, en 'n halfuur later die sms gekry dat die probleem opgelos is. Dit is nie asof die Here die probleem nie voor die tyd kon opgelos het of nog beter kon gesorg het dat die probleem in die eerste plek nie ontstaan het nie. Maar Hy kies om dit op te los terwyl ons saam daarvoor bid, en dit verstrek almal van ons se geloof.

  Reply

Leave a comment

Onlangse kommentaar

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Die woord wegraping kom nie in die Bybel voor nie. Dit is ‘n afleiding wat gemaak word op grond van die beskrywing van Jesus se hemelvaart en ons ontmoeting met Hom in 1 Tessalonisense 4.

 • Avatar

  Past C Tities

  |

  Pastoor ek soek graag Meer inligting oor rampe veral geestelik

  Dankie vir u wonderlik ervaring wat u met andere deel

 • Avatar

  Milana Van Rooyen

  |

  Goeie dag

  Waar in bybel staan die woord wegraping …
  Skrif asb
  Dankie
  Millanie

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Hi Marietjie. Die gedeelte wys dat ‘n mens ‘n oppervlakkig verhouding met Jesus kan hê, wat dinge soos profetiese aktiwiteit insluit (kyk na Mrk 9:38; Hand 19:13 waar spesiek na duiweluitdrywery verwys word wat deur ander groepe gedoen is). Maar, waar jy nie gehoorsaam is aan Jesus en die wet verbreek – soos Hy hier uitspel – beteken jou verhouding niks nie. Die 1933 / 53 vertaling het in vers 23: “julle wat die ongeregtigheid werk!”. maar die 1983-vertaling het heel korrek “julle wat die wet van God oortree.” Die 2020-vertaling vertaal ook so: “julle wat wetteloosheid bedryf!” Dissipelskap behels dus dat jy God in elke detail van sy Woord gehoorsaam, nie maar net duiwels uitdryf nie.

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Dankie Kobus! Eenvoudige rede. In die gemeente het ek by Genesis begin, maar eers my bydraes op die web begin plaas toe ek by die twee Samuel boeke gekom het. Ek het toe aan die einde weer teruggegaan na Genesis en dit deurgewerk op die web tot by Rigters. Maar, ek het ook ‘n bietjie rondgespring bv met die vyf Psalmboeke, en dit afgewissel met ander Bybelboeke.

 • Avatar

  Abram Pretorius

  |

  Kan Dominee my asseblief help met die volgende vrae en wat die skrif daaroor sê

  1.Wat is liefde
  2.Wat is romanse
  3.Wat is n verhouding tussen twee mense (man en vrou)
  Ek wil graag duidelikheid daaroor kry om dit beter te verstaan

 • Avatar

  Kobus Viljoen

  |

  Goeie dag.
  Eerstens wil ek my dank aan jou uitspreek vir jou unieke metode om die Bybelboeke so te ontleed. As gevold daarvan, het jy my so vasgevang in die Ou Testament dat ek nou ‘n groot liefde daarvoor ontwikkel het. Dit is nou maar net so – Die OT trek my aan en wil ek alles daarvan weet en leer. Ek wil weer die OT se boeke deurwerk maar let op dat jy nie by die pentateug begin het nie maar wel by die Samuel Boeke? Is daar ‘n spesifieke rede daarvoor?

 • Avatar

  Marietjie van Niekerk

  |

  Ds Chris ek het n vraag oor Matt 7: 21 – 23. Ek het Die Bergrede en Matt 7 aan hand van Adrio Konig se boek gedoen. My vraag is, hoe kan iemand in die Naam duiwels uitdryf en wonders doen, maar tog nie in verhouding met Jesus Christus wees nie? Dis asof daar teen strydigheid is – kom sulke games nie van die Heilige Gees nie? Maar ten spyte is daar nie verhouding met die Here nie?