Bybelskool

Chris van Wyk

Ek is gemeenteleraar by Somerstrand gemeente, Port Elizabeth. My passie in die lewe is om God bo alles te dien en gelowiges in geloofsvorming te begelei. I am pastor at Summerstrand congregation, Port Elizabeth. My passion in life is to serve God above all and to lead believers in faith formation.

Opmerkings (4)

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Ek het ‘n navraag gekry oor wanneer die boek Spreuke saamgestel is. Hier is ‘n paar opmerkings: sommige van die spreuke kan teruggevoer word na die 12de eeu vC (aangepaste spreuke van Amenemope van Egipte in hfst 22:17-23:11, wat deel uitmaak van die woorde van die wyses in 22:17-24:22, en 24:23-34, hoewel hulle werk moontlik eers baie later gefinaliseer is), ‘n groot deel na Salomo in die 9de eeu vC (hfst 10-22:16), nog ‘n groot aantal na Hiskia in die 7de eeu vC, wie se amptenare nog ‘n skat van Salomo se spreuke versamel het (hfst 25-29). Ander is ongedateer (hfst 30-31, dié van Agur en Lemeul), en die inleiding (hfst 1-9) is aan die einde van die proses bygevoeg. Die boek is bekend in sy huidige gedaante van die 5de vC af, na die ballingskap van die 6de eeu vC. Dit beteken die boek soos ons dit ken, waarskynlik gefinaliseer is in die tyd van die ballingskap in Babel, ‘n tyd waarvan ons weet dat daar groot redaksiewerk aan die Pentateug, die Historiese boeke, die Psalms, en van die profete (Jesaja, Jeremia, Esegiël) gedoen is. Dit het dus oor meer as 5 eeue gestalte gekry voordat dit in die kanon van die OT, soos ons dit ken, opgeneem is.

  Reply

 • Avatar

  Fanie van Emmenes

  |

  Baie dankie vir die studie oor die Boek Spreuke. Ek het dit werlik geniet. Is sommer geinspireer om baie van die Spreuke weer te memoriseer.
  Vir my persoonlik is die uitstaande teks Spr.9:10:
  “Wysheid begin met die dien van die Here; wie die Heilige ken, het werklik insig”.
  Sien uit na die volgende studie.

  Reply

 • Avatar

  Chris van Wyk on Facebook

  |

  Fanie van Emmenes commented on Bybelskool:

  Baie dankie vir die studie oor die Boek Spreuke. Ek het dit werlik geniet. Is sommer geinspireer om baie van die Spreuke weer te memoriseer.
  Vir my persoonlik is die uitstaande teks Spr. “Lees meer …”

  Reply

 • Avatar

  Le-Deen

  |

  Dit is hoekom ek die boek weer en weer en weer kan lees… Ekk streef om ‘n vrou van Spreuke 31 te wees.
  Ek bid elke dag die Vader my sal help daarmee.

  Reply

Maak 'n opmerking

Onlangse kommentaar

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Die gemeente is met hulle ontstaan aan baie beledigings en vervolgings blootgestel. Hulle is bespot en beroof van hulle besittings. Maar dit het hulle nie gekeer om steeds vir die gevangenes meegevoel te hê nie. Onthou gevangenes moes deur familie en vriende in die tronk onderhou word, anders het hulle van honger en dors doodgegaan. Hulle het ook nie gekla oor hulle besittings wat afgeneem is weens hulle geloof nie, want hulle het geweet dat hulle ‘n besitting in die hemel het wat beter en blywend is. Dieselfde tipe ding word van Jesus gesê in hfst. 12 dat Hy die skande van die kruis verduur het, omdat Hy vasgegryp het aan die vreugde wat vir Hom anderkant die dood gelê het.

  Maar, sê die skrywer, dié geloofsvertroue kan deur die lyding in gedrang kom. Sorg dus dat julle dit nie prysgee nie, want dit hou ‘n groot beloning in die hiernamaals in. Gelowige moet mekaar in geloofsvertroue voorgaan en ondersteun dat dit nie êrens blyk iemand het verlore geraak in die stryd van die geloof waaraan ons almal blootgestel is.

 • Avatar

  engela

  |

  Ds ek leesHeb 10 maar graag vers 34 en 35 beter verstaan. Kan asb verduidelik

 • Avatar

  Betsie Marais

  |

  Baie dankie vir die insig in Esegiel 13. My eerste gedagte, toe ek die hoofstuk lees, was dat hulle die mense geleer het om astrale projeksies uit te voer. Maar dit het met jou gees te doen en nie met die siel nie.
  Dit help so baie om die kommentaar te lees.
  Dankie vir u moeite!!

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Hennie, ek dink die waardes van die Seisoen van Menswaardigheid kan goed inpas as hooftemas: Respekteer, Luister, Liefhê en Omarm (embrace). Jy kan die boekie Jesus-verhale van Menswaardigheid gebruik wat vir jou twee verhale vir elkeen van dié temas sal gee, sowel as ‘n oorhoofse verhaal, Jesus wat die voete van die dissipels was. Meer inligting by die webtuiste Seisoen van Menswaardigheid. Ons gemeente werk ook op die oomblik deur die nege Jesus-verhale, so jy sal preke ook daar kan kry wat jou in jou nadenke kan help.

 • Avatar

  Hennie Coetzer (Pastorale hulp)

  |

  Chris,
  Ek moet vir my gemeente dagstukkies vir elke dag van die maand (Julie) skryf oor die onderwerp GESINDHEID. Die dagstukkies word verdeel in VIER hooftemas, een vir elke week. Wat, na jou mening sal ‘n goeie voorstel van die hooftemas wees vir die vier weke. Ek vind dat GESINDHEID en LIEFDE oral oorvleuel. Ons motiveer die gesinne in ons gemeente om terug te gaan na die etenstafel en elke aand te leer uit die Skrif.

 • Avatar

  Alwyn

  |

  Ek leer maar weer elke dag: Soms is dit beter om net stil te bly

 • Avatar

  gloria

  |

  WOW!!!!! Dankie dr Chris. ek het dit…Wonderlik!! Nou kan ek saam bybelstudie hou….en so leer meer omtrent die GROOT BOEK.

  Ek is so opgewonde!!
  lekker aand en nogmaals baie dankie
  gloria

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Hi Gloria – stapsgewyse:
  1) Gaan na http://bybelskool.com/subscribe/ op die Internet
  2) Vul jou e-pos in die blokkie in en klik op Subscribe
  3) Maak jou e-pos program oop en klik op die Confirm Follow skakel wat in die e-pos sal wees wat van WordPress na jou gestuur word.
  4) Dan sal die bydraes per e-pos na jou toe gestuur word.

  Anders kan jy dit elke weeksdag ook lees by http://bybelskool.com/job/

 • Avatar

  gloria

  |

  Ds Chris.die program wat die bybelskool gebruik het ek nie op my rekenaar..en ek is maar baaaiiiieee dom met tegnologie.. n Ander manier hoe ek die bybelskoolmateriaal kan ontvang op rekenaar….ASB
  groetnis
  gloria

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Hi Alwyn – letterlik staan daar in Job 1:4: “En sy seuns was gewoond om ’n maaltyd te gaan hou in die huis van elkeen op sy dag.” Daar is verskil van mening of “sy dag” op ‘n seun se verjaarsdag dui en of dit doodgewoon dui op ‘n onderlinge reëling. Elke sewende jaar is egter nie die bedoeling nie. Ek interpreteer dit dat dié dag nie op ‘n verjaarsdag dui nie, maar op ‘n onderlinge reëling wat ‘n week lank geduur het. Nie net het elkeen dan sy beurt gekry nie, maar dit het herhaal, sodat hulle lewe eintlik een voortdurende fees was. Ek oordryf moontlik om dié patroon as ‘n weeklikse een te beskryf, maar probeer daarmee die punt maak dat hulle lewens om dié feesvierings gedraai het.

 • Avatar

  SAlwyn

  |

  Dankie Chris Help met vers 4 van hoofstuk 1 Ek lees dit anders Sewe seuns Elke seun kry elke sewende jaar ‘n geleentheid om die partytjie aan te bied Waar interpreteer ek verkeerd

 • Avatar

  gloria

  |

  Pitkos elke oggend sal WONDERLIK wees!!! So begin ek die dag met SY hand in myne

 • Avatar

  Alwyn

  |

  Wag nou dat dit 4 uur raak

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Nee, die verwysing is nie korrek nie. Dit moet eintlik Eks. 31:16 wees. Dankie vir die uitwys! Hier is die teks in konteks:

  12 Die Here het vir Moses gesê:

  13 “Jy moet vir die Israeliete sê: Onderhou my sabbatte. Dit is van geslag tot geslag ’n teken tussen My en julle sodat julle kan besef dat Ek, die Here, julle vir My geheilig het. 14 Onderhou dus die sabbat. Dit moet vir julle ’n gewyde dag wees. Hy wat dit ontwy, moet doodgemaak word. Wie op dié dag werk, moet van sy volk afgesny word. 15 Ses dae kan daar gewerk word, maar die sewende dag is ’n rusdag, ’n sabbat wat gewy is aan My, die Here. Elkeen wat op die sabbatdag werk, moet doodgemaak word. 16 Die Israeliete moet die sabbat onderhou. Ook op hulle nageslag lê die verbond ’n blywende verpligting om die sabbat te onderhou. 17 Dit sal vir altyd ’n teken wees tussen My en die Israeliete. In ses dae het Ek, die Here, die hemel en die aarde gemaak, maar op die sewende dag het Ek nie gewerk nie, maar gerus.”

  18 Nadat die Here op Sinaiberg met Moses gepraat het, het Hy die twee plat klippe met die getuienis daarop aan Moses gegee. Dit is die plat klippe waarop God met sy vinger geskryf het.